Cynkowanie ogniowe ogrodzeń

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Rdza, to odwieczny wróg wyrobów metalowych. Szczególnie tam, gdzie klimat obfituje w wilgoć proces korozji jest w zasadzie pewny i to, co miało służyć nam latami staje się powoli niezdatne do użytku. Co więcej, niszczycielska moc rdzy może stanowi

zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli dotyczy na przykład elementów konstrukcji stalowych. Na szczęście z biegiem lat człowiek nauczył się radzić sobie z ze zjawiskiem rdzewienia i obecnie mamy szeroki arsenał metod przeciwdziałania procesom korozji.

Jednym z nim jest stosowanie materiałów, które nie podlegają rdzewieniu jak na przykład tworzywa sztuczne, stosowanie stali nierdzewnej czy wykorzystywanie trudno korodujących metali (jak metale szlachetne). Ale nie zawsze można je zastosować ze względu na ich właściwości czy cenę.

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Drugim sposobem jest stosowanie powłok ochronnych. Możemy pokryć elementy metalowe farbą antykorozyjną. Często stosuje się je do zabezpieczania antykorozyjnego ogrodzeń, bram, rur, grzejników czy większych powierzchni jak elementy statków czy mostów. Niestety ich minusem jest gorszy niż w przypadku zastosowania innych sposobów poziom ochrony i mogą ponownie zacząć rdzewieć. W efekcie po jakimś czasie musimy oczyścić i zabezpieczyć powierzchnię jeszcze raz.

Jednym z najefektywniejszych sposób zabezpieczenia antykorozyjnego jest zastosowanie powłoki cynkowej, która stała się wyjątkową bronią w walce z korozją. Cynkowanie to nic innego jak pokrycie powierzchni metalu warstwą cynku, przez co skutecznie chroni stal, bowiem cynk to pierwiastek ulegający szybszemu utlenieniu niż żelazo, przez co automatycznie chroni elementy metalowe. Nawet już jego bardzo cienka warstwa stanowi efektywną ochronę. Obecnie dostępne są już różne metody cynkowania z czego jednym z najpopularniejszych i najbardziej trwałych jest metoda cynkowania ogniowego.

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Na czym polega cynkowanie ogniowe? To proces mechanicznego nakładania powłoki cynku poprzez zanurzenie elementu w kąpieli płynnego cynku w temperaturze 440-460°C, w której cynk i żelazo wchodzą w odpowiednią reakcję. Oczywiście element najpierw musi zostać dobrze oczyszczony i odtłuszczony, oraz poddany procesowi trawienia i topnikowania. Sam proces cynkowania ogniowego jest w swej istocie dość prosty i efektywny. W wyniku zanurzenia elementu w kąpieli cynkowej na kilka, kilkanaście minut dochodzi do wytworzenia się warstwy cynku, która jest niezwykle trwała, odporna na uderzenia czy tarcie. Cynkownia ogniowa dysponuje różnej wielkości wannami przeznaczonym do kąpieli cynkowej, dlatego przez skorzystaniem z jej usług warto upewnić się, jakiej wielkości elementy możemy w danej cynkowni przeprowadzić.

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Warto wspomnieć, że obecnie cynkowanie ogniowe metalu jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed korozją bowiem nałożona powłoka jest wytrzymała i przedłuża żywotność metalowych elementów na wiele dziesięcioleci. Nawet jeśli dojdzie do przerwania powłoki w wyniku uszkodzenia mechanicznego ochrona jest nadal skuteczna, gdyż rdza dotknie wyłącznie powłokę a nie samą stal.

Cynkowaniu poddaje się przeróżne elementy, zarówno mniejsze jak śruby czy nakrętki jak również całkiem spore elementy jak konstrukcje stalowe. Cynkowanie ogniowe konstrukcji stalowych jest wykonywane w oczywistym celu ich zabezpieczenia, ale jednocześnie przekłada się na bezpieczeństwo ich zastosowania. Elementy konstrukcji stalowej dzięki cynkowaniu ogniowemu nie zwiększają swojej masy i nałożona powłoka nie wpływa tym samym na ich własności.

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?

Podsumowując, cynkowanie ogniowe przeprowadzone w sprawdzonej cynkowni skutecznie i na długo ochroni metal przez niekorzystnym wpływem korozji a walory estetyczne ocynkowanej powierzchni to dodatkowa wartość. Nowoczesne cynkowanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego a sam proces w dzisiejszym przemyśle stał już się standardem w sferze zabezpieczania metali przed rdzą.

Jaka metoda zabezpieczenia antykorozyjnego?
Zapraszamy do kontaktu

Related Blog